Jaki odkurzacz kupić?
Jeśli w Twoim domu przeważają powierzchnie gładkie, to idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie odkurzacz z gumowymi kółkami, który nie będzie niszczył podłóg. Natomiast jeśli w Twoim domu dominują dywany i wykładziny, to lepiej sprawdzi się u Ciebie odkurzacz z turboszczotką lub odkurzacz z elektroszczotką (dywany i wykładziny z krótkim włosiem, bowiem kręcące się szczotki mogą wkręcić długie włosy i frędzle dywanów). Jeżeli zaś w Twoim domu jest dużo zakamarków, to potrzebujesz odkurzacza o dużej sile ssania albo z dodatkową opcją wymiatania kurzu i śmieci z kątów. A kiedy mieszkasz w piętrowym domu, to wybierz dla siebie jak najlżejszy odkurzacz, żeby nie musieć dźwigać albo w przypadku budowy domu rozważ odkurzacz centralny.

Wolę odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Przed zakupem odkurzacza zastanów się czy chcesz kupić odkurzacz workowy czy bezworkowy. Odkurzacz bezworkowy zamiast torebki na kurz ma specjalny pojemnik, w którym gromadzi się kurz i śmieci, a powietrze jest oczyszczane przez jeden lub więcej filtrów. Niestety, pojemnik trzeba raz na jakiś czas czyścić, co możne stanowić pewną niedogodność, w którą nie trzeba się liczyć w przypadku odkurzacza na worki. Jednak worki do odkurzacza (papierowe lub tekstylne) są bardziej higieniczne za to eksploatacja takiego modelu jest dużo droższa. Z tego powody odkurzacz bezworkowy jest bez wątpienia dużo bardziej ekonomiczny. Ponadto w przypadku odkurzaczy na worki występuje zjawisko spadku mocy ssania adekwatne do poziomu wypełnienia worka. Jednak trzeba się liczyć z tym, że odkurzacze bezworkowe są nieco droższe niż odkurzacze na worki.

Na co mam zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza?

Wydawałoby się, że moc odkurzacza świadczy o jakości odkurzania. Jednak moc odkurzacza wcale nie oznacza lepszego odkurzania. Ponadto wyższa moc odkurzacza oznacza większe zużycie prądu. Owszem przy odkurzaniu ważne jest skuteczne wciąganie kurzu i śmieci, jednak nie mniej ważne jest zatrzymywanie ich w odkurzaczu, bowiem co Ci przyjdzie po odkurzaczu, który jedną stroną wciąga kurz i śmieci a tyłem je wydmuchuje? Dlatego dobry odkurzacz można sprawdzić po tym, że nie nie wyfrunie z niego nawet malutka cząsteczka kurzu. Jednak trzeba liczyć się z tym, że ideału nie ma, więc trzeba się liczyć z tym, że zawsze coś ponownie wyleci. Istota w tym, że czym mniejsza emisja kurzu z odkurzacza tym lepiej. Wydostaniu się kurzu z odkurzacza zapobiegają bardzo szczelne łączenia końcówek i rury, brak szczelin w obudowie oraz skuteczne i szczelne filtry. Zwróć na to szczególną uwagę przy zakupie odkurzacza jeśli jesteś alergikiem.

Dopasuj odkurzacz do powierzchni, którą będziesz odkurzać, bowiem na „zasięg roboczy" ma wpływ długość kabla zasilającego, długość węża elastycznego i rura teleskopowa. Jedynie robot odkurzacz poza schodami nie jest ograniczony zasięgiem roboczym. Natomiast w przypadku odkurzaczy tradycyjnych staraj się wybrać odkurzacz z jak najdłuższym kablem zasilającym, dzięki któremu unikniesz ciągłego przełączania odkurzacza z jednego do drugiego gniazdka. W przypadku budowy domu warto rozważyć odkurzacz centralny. Wybierając odkurzacz zwróć również uwagę, czy dany model tradycyjnego odkurzacza posiada rurę teleskopową, której długość jest regulowana. Dzięki czemu nie nadwyrężysz za bardzo pleców podczas odkurzania.

Czym cichszy odkurzacz tym lepiej. Średnio w odkurzaczach hałas plasuje się na poziomie 80 decybeli. Jeżeli jednak taki hałas Tobie przeszkadza, to warto poszukać odkurzacz poniżej 70 decybeli.

Kupując odkurzacz warto dowiedzieć się czegoś więcej o posiadanych przez niego filtrach. Dobry odkurzacz powinien posiadać dwa oraz więcej filtrów, żeby wyłapać z powietrza cząsteczki drażniące, alergeny i zanieczyszczenia tj. pyłki, roztocza oraz bakterie.

Najlepszy wybór...

Na podstawie powyższej wiedzy po przeczytaniu artykułu możesz zdecydować, który odkurzacz będzie dla Ciebie najlepszy.